­فعال نشدن معدن بوکسیت تاش، خسارت سنگینی به مجموعه آلومینای ایران و ایمیدرو وارد می‌کند.

ثبت ۱۲ محدوده بوکسیت در استان سمنان توسط ایمیدرو

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از ایمیدرو؛ وجیه ا... جعفری در نشست ویدئوکنفرانس بررسی اقدامات انجام شده در معادن استان سمنان که با حضور مقامات وزارت صمت و سازمان صمت آن استان برگزار شد، گفت: تامین بوکسیت یکی از نیاز‌های جدی کشور برای تولید پودر آلومینا است و ایمیدرو بر این اساس، یک پهنه بوکسیت در استان سمنان تعریف و روی آن مطالعه انجام داده است.

وی افزود: این سازمان طی اکتشافات انجام شده روی ۱۸ هزار کیلومتر مربع در استان سمنان، ۱۷ پتانسیل معدنی به ثبت رسانده که از این میزان، ۱۲ محدوده در حوزه بوکسیت و ۵ محدوده در حوزه پلی متال است.

انجام مصوبه‌های تفاهم نامه با استانداری سمنان

رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان داشت: به رغم دفاع این سازمان طی سال ۹۹ از جایگاه و نقش پهنه مذکور، متاسفانه صدور پروانه اکتشافی -به دلیل برخی مخالفت ها- محقق نشده است. این در حالی است که شرکت آلومینای ایران همه درخواست‌های استانداری سمنان در زمینه اقدامات زیست محیطی را در قالب ۲۰ مصوبه انجام داده است.

وی ادامه داد: طبق توافق صورت گرفته با استانداری و مسئولان استانی، قرار شد این شرکت ۵-۶ طرح با سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان و ۳۰ میلیون یورو اجرا کند.

جعفری اظهار داشت: امیدواریم مسئولان استان موانع پیش روی فعال سازی معدن تاش به عنوان یک پتانسیل ارزشمند و استراتژیک و نیز امکان صدور پروانه اکتشاف برای محدوده‌های یاد شده را فراهم کنند تا علاوه بر انتفاع اقتصادی منطقه از این معدن، مواد اولیه صنعت آلومینیوم کشور نیز تامین شود.

وی ادامه داد: ایمیدرو همان گونه که پیشتر طی نامه‌ای اعلام کرده، غیر از محدوده‌های بوکسیتی، اصراری بر در اختیار گرفتن سایر محدوده‌ها ندارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می‌تواند آن‌ها را از طریق مزایده قانونی واگذار کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به معدن پتاس ترود در جنوب شاهرود، تصریح کرد: با هماهنگی مسئولان منطقه، باید تلاش کنیم دغدغه‌های موجود در زمینه تامین زیرساخت‌های مورد نیاز برای سرمایه گذار را رفع کنیم.

   1401/3/13 09:19


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )