استعدادهای اورجینال یا ستاره های دورگه؟!
این که همه اش می گویند فلان بازیکن ۲ رگه است، یعنی چه؟! آیا تا به الان عمر شریف تان به این مسئله فکر کرده اید؟!
استعدادهای اورجینال یا ستاره های دورگه؟!         
     

این که همه اش می گویند فلان بازیکن ۲ رگه است، یعنی چه؟! آیا تا به الان عمر شریف تان به این مسئله فکر کرده اید؟! آیا به مغز خود فشار آورده اید که این بازیکن فوتبال ۲ رگه که می گویند دقیقا یعنی چه؟ چه کاربردی دارد که نسخه های اورجینال وطنی ندارند و این سرمربی طفلکی تیم ملی فوتبال کشورمان می رود سراغ این نسخه های به اصطلاح ۲ رگه؟ اگر فکر نکرده اید به مغزتان زیاد فشار نیاورید، در این شماره تصمیم گرفتیم نگاهی داشته باشیم به جد و آبای این ماجرای حضور ۲ رگه های فوتبال در تیم ملی فوتبال کشورمان. از همان اولش تا همین آخر. لطفا با ما همراه باشید...

● دو رگه ها، ۲ تا رگ دارند؟!

اولین تصویری که می توان از موجودات فوتبالیست ۲ پایی که آن ها را ۲ رگه می خوانند در ذهن مجسم کرد، همین است که آن ها موجوداتی هستند که ۲ رگ با آناتومی مختلف در بدن شان دارند! اتفاقی که چندان شگرف و عجیب نیست. کافی است چشم های تان را ببندید و تصور کنید بابا فریدون با مامان فریدون که اصلا از یک کشور نیستند و یکی از دیارگان پارس است و دیگری ژرمن تبار با هم ازدواج کرده اند و موجودی به نام آقا فریدون زندی با ماموریت فوتبال به دنیا آورده اند! این می شود که ما ایرانی ها چنین بازیکن هایی را در دنیای مستطیل سبز ۲ رگه می خوانیم. البته از حق نگذریم ما این ور آبی ها در سال های اخیر بیشتر از آن ور آبی ها به این پدیده یعنی بازیکن های ۲ رگه توجه داشته ایم. شاید اگر کمی به جای رصد میدان های فوتبال آن سوی مرزها، همین سوی مرزمان چشم به زمین های خاکی می دوختیم خداداد عزیزی های بیشتری کشف می کردیم و با یک برنامه ریزی دقیق تر آن ها را به فوتبال ملی معرفی می کردیم.

● چند جفت ۲ رگه جیگردار!

حالا بگذریم که از قدیم گفته اند «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است» اما اگر هم می خواهیم این ۲ رگه های طفلی مان را که جبر طبیعت سبب شده آن ور آب بمانند (!) بکشانیم این ور و از استعدادشان بهره گیریم، لااقل برویم سراغ آن هایی که به قول یک دوستی «دوزار» بارشان است! فریدون زندی ها و اشکان دژاگه های زیادی به فوتبال ایران آمده اند و نه تنها نتوانسته اند آن گونه که باید و شاید برای فوتبال ملی مثمر باشند، بلکه جسارتا فاتحه تیم را هم خوانده اند. البته بی انصافی نباشد زندی و دژاگه بهترین ۲ رگه های فوتبال ایران بودند که هر کدام شان «پلقی» (یعنی همان یک کم) به پیراهن ملی شان کمک کردند و برای ما مفید واقع شدند. خلاصه می خواهیم در این قسمت بگوییم اگر قرار است مسئولان فوتبال ملی به حضور ۲ رگه ها را در فوتبال کشورمان مجوز بدهند، لااقل آن جیگردارهای شان را به تیم ملی بیاورند، نه آن هایی که در طول دوران ورزشی با برکت شان تنها ۳ بار از حوالی محوطه جریمه حریف رد شده اند!

● یک دونه، فقط برای نمونه

اگر بخواهیم کارنامه حضور ۲ رگه ها در فوتبال کشورمان را ورق بزنیم، یقینا با فهرست بزرگی از اسامی روبه رو خواهیم شد که توضیح کوتاه در مورد هر کدام زمان زیادی از وقت شما عزیزان صرف و حجم زیادی از صفحات کاغذ ما را هم اشغال می کند. اما تنها یک دونه واسه نمونه به عرض می رسانیم. حتما آبی های پایتخت فریدون زندی بازیکن سابق شان را که تنها ۲ هفته است تهران را به مقصد الاهلی امارات ترک کرده است، خوب می شناسند. زندی یکی از ۲ رگه های فوتبال ایران است که ایرانی آلمانی است و حتی سابقه پوشیدن پیراهن تیم ملی زیر ۲۱ ساله های آلمان را هم دارد! زندی دوران اوج فوتبال اش را در تیم های بزرگ آلمان چون کایزرسلاترن گذراند. دورانی که حتی به بازوبند کاپیتانی این تیم بزرگ آلمانی هم رسید اما با بازگشتش به ایران و حضور در تیم ملی ایران آرام آرام از اسب به زیر افتاد و مجبور شد فوتبال آلمان را برای همیشه ترک کند. زندی که فکرش را هم نمی کرد از تمرین با خدیرا و اوزیل به بازی با بازیکنان لیگ قبرس برسد، بعد از جدایی از فوتبال آلمان راهی تیم هایی چون آپوئل نیکوزیای قبرس شد و بعد از آن که دید دیگر نمی تواند در اروپا بازی کند، قید آفریقا را هم زد و به فوتبال کشورش بازگشت. زندی، استیل آذین، استقلال و نهایت بازگشت او به فوتبال امارات! این ها همه اتفاقات تلخ فوتبال زندی نبود. باید دید این ۲ رگه که روزی در فوتبال آلمان خوش می درخشید بناست در پایان این مسیر که خودش انتخاب کرد (توپ زدن در لیگ امارات) به کجا خواهد رسید؟!

● تقصیر از ماست یا شما؟

این که چرا ۲ رگه های خوبی که به فوتبال ایران می آیند خیلی زود از اوج می افتند شاید به این مسئله برمی گردد که فوتبال کشورمان هنوز حرفه ای نیست. فوتبالی که در آن مصدومیت و بی برنامگی موج می زند. اگر به کارنامه امثال زندی، دژاگه، شاپورزاده و... نگاه کنیم، می بینیم از وقتی تیم ملی ایران را برای ملی پوش شدن انتخاب کردند، روز به روز وضع شان در مستطیل سبز بدتر شد! این می تواند ناشی از بدشانسی ما ایرانی ها باشد و می تواند عوامل حرفه ای در آن دخیل باشد که قضاوت را به عهده شما می گذاریم.

● یک ایراد کارشناسی به مرد پرتغالی

حشمت مهاجرانی، پیر کهنه کار فوتبال ایران در این باره به نگارنده می گوید: «باور کنید این ۲ رگه ها در شرایط کنونی به درد فوتبال ما نمی خورند. چرا که آن ها برای هماهنگی با تیم نیاز به حداقل یک سال زمان دارند، اما ما حالا آن ها را در آستانه جام جهانی و در شرایطی که نیاز به برد تیم های قدری چون کره جنوبی برای صعود به جام جهانی داریم، به خدمت گرفتیم و این بی فایده است.» شاید ۲ رگه های زیادی که در فهرست آتی کی روش هستند، نفراتی چون نیکلا هاتفی منفرد دروازه بان شارلوا بلژیک، شروین رجبعلی، آریا شمس، عقیل اعتمادی و... بتوانند برای فوتبال ملی ما مفید باشند اما همه آن ها بدون شک برای هماهنگی با تیم و آشنایی با فوتبال ایران به زمان نیاز دارند.

● نسخه های اورجینال داخلی چه می شوند؟!

اما سوال اساسی این است که تکلیف نیروهای جوان بومی فوتبال کشورمان که کم نیستند، چه می شود؟! آیا ما در ممکلت خودمان فوتبالیست های اورجینال بااستعداد نداریم که هر از گاهی می خواهیم دست به دامان نسخه های ۲ رگه فوتبال بشویم؟! آیا ما به جای آن که در استعدادیابی و عملکرد به مانند اسپانیا باشیم، می خواهیم راهی را که فوتبال قطر طی می کند در پیش گیریم؟! این هشدارها جدی است...
        
    
    
            نویسنده: طاهره سادات بهشتی
مرتضی اخوان     
            روزنامه خراسان ( www.khorasannews.com )
1391/7/21


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )